joi, iunie 5

Superstiţii legate de nuntă...







Superstiţiile legate de nuntă pot face din acest moment emoţionant unul foarte haios. Multe dintre aceste superstiţii sunt transmise din bătrâni, însă altele sunt moderne. Este bine să ţineţi cont de anumite "vorbe" pentru a continua tradiţia însă unele dintre aceste superstiţii sunt de-a dreptul bizare şi este mai bine să nu le luaţi în seamă.

Le voi enumera mai jos, pentru a avea totuşi o idee. Sunt sigur că unele vă vor face să zâmbiţi. 

Toate aceste superstiţii legate de nuntă sunt împărţite în două mari categorii... ce este bine şi ce nu este bine să se întâmple în timpul nunţii. 


Superstiţii bune:


- Să vezi un curcubeu, să ai vreme însorită, să întâlneşti un coşar (în zilele noastre nu mai există aşa ceva).

- Să ieşi din casă cu dreptul, să se arunce cu orez în miri după ieşirea din primărie / biserică etc.

- Aduce noroc să plângi la nuntă sau botez.
- Dacă se sparge ceva de sticlă e bine, pentru că se sparge ghinionul.
- Dacă îţi iese în faţă cineva cu o găleată plină cu apă înseamnă că o să ai o viaţă plină.
- Dacă voalul miresei a fost dăruit de o mireasă fiericită este considerat mai norocos.
- Dacă în ziua nunţii plouă, se zice că vei avea o viaţă îmbelşugată.
- Pentru noroc se leagă pantofi de maşina cuplului căsătorit.


Superstiţii rele: 

- Să vezi un mormânt deschis sau să vezi un călugăr sau o măicuţă.
- Miresele nu trebuie să poarte perle (nici bijuterii, nici pe rochie).
- Nu e bine să faci poză îmbrăcată mireasă înainte de nuntă.
- Nu e bine să te întorci din drum ca să te uiţi în oglindă.
- Nu e bine să-ţi cadă voalul din cap.
- Să nu cânţi şi să nu dansezi la masă că îţi iei bărbat nebun.
- Nu e bine să vezi o altă mireasă.
- Nu e bine să porţi verigheta împrumutată, sau verigheta altcuiva.
- Nu e bine să îţi faci poze singură.
- Miresele nu trebuie să-şi croiască propria rochie de nuntă.
- Cusătura finală a rochiei se face atunci când mireasa pleacă spre biserică.
- Nu e bine ca doi fraţi să se căsătorească în acelaşi an.
- Dacă scapi verigheta pe jos, este semn de ghinion.
- Să nu exersezi semnătura noului nume până nu e al tău.
- E interzis să arăţi rochia de mireasă viitorului soţ.
- Mireasa nu trebuie să probeze voalul cât timp este îmbrăcată în rochie de mireasă.
- Nu e bine să îţi iei pantofi deschişi la degete sau sandale pentru că se spune că îţi iese norocul printre degete.
- Nu e bine ca naşa să fie însărcinată, pentru ca darul spiritual pe care vi-l face vouă năşindu-vă, îl ia de la copil.
- În ziua, sau noaptea nunţii nu trebuie să-ţi schimbi pantofii ca să nu îţi  schimbi bărbatul.
- Aduce ghinion să te căsătoreşti în ziua ta de naştere sau după asfinţit.
- Nu e bine să spargi o oglindă pentru că nu o să te măriţi 7 ani, sau o să ai 7 ani de ghinion.
- Este interzis sub orice formă să-ţi vezi soţul după miezul nopţii înainte de nuntă. De asemenea este interzis să doarmă împreună altfel unul dinte ei va muri de tânăr.
- Ceea ce porţi la nuntă, pantofi, sandale, etc nu se mai poartă dacă nu vrei să te mai măriţi o dată.
- Dacă ai fost de trei ori domnişoară de onoare, rămâi nemăritată.


Pe lângă aceste superstiţii bune şi rele, mai sunt o mulţime de alte "vorbe" din popor, care s-au transformat în obiceiuri şi tradiţii, altele decât cele populare.

- Atunci când vine mirele să te ia de acasă trebuie să-l priveşti prin inelul de logodnă, de undeva astfel încât să nu te vadă. Se spune că aşa cum îl vei vedea atunci, aşa îl vei avea toată viaţa: vesel şi zâmbitor sau încruntat şi supărat.
- Mireasa trebuie să poarte în ziua nunţii ceva vechi, ceva nou, ceva din prezent şi ceva din aur şi atunci căsnicia ei va fi fericită.
- Lumânările de la cununie trebuie păstrate şi când ai o ceartă sau o problemă în familie aprinzi lumânările şi se rezolvă.
- Mirele trece mireasa peste pragul casei pentru că în trecut se credea că, dacă mireasa se împiedică la intrarea în noua casă, purta ghinion căsătoriei.
- Atunci când vine mirele, trebuie să stai pe o pernă, să îţi fie viaţa ca în puf şi mirele plăteşte să te ia, ca să nu te ia gratis.
- Aruncarea buchetului îşi are originile în Marea Britanie unde se credea că mireasa poate transmite norocul domnişoarelor de onoare.
- Verigheta se pune pe al patrulea deget de pe mâna dreaptă, deoarece se consideră că acest deget făcea legătura directă cu inima, fiind simbolul dragostei eterne şi al devotamentului.
- Cică să-ţi pui în pantof în ziua nunţii un ban ca să ai mulţi bani în viaţă. Totuşi, nu încerca să dansezi cu banul în pantof altfel vei fi nevoită să îi dai jos.
- Domnişoarele care vin la nuntă îşi scriu numele pe tălpile pantofilor miresei şi cea al cărui nume va rămâne cel mai vizibil, se va mărita următoarea.
- Primul sărut reprezintă legătura legală dintre miri, este cel care sigilează toate contractele.
- Dacă eşti călcat pe picior în biserică vei fi toată viaţa sub papuc.
- Cine iese primul din biserică o să fie "şef" în casă.
- Obiceiul de a suna claxonul maşinilor din "cortegiul nupţial"  derivă din convingerea că făcând astfel se pun pe fugă spiritele rele.
- Voalul protejează mireasa de spiritele rele care sunt invidioase pe bucuria ei.
- Nu face nuntă în Mai pentru că se spulberă relaţia precum florile copacilor.
- În drum spre biserică să numeri hornuri la case, atâtea hornuri câţi ani vrei să treacă până la primul copil.
- În ziua nunţi îmbrăcată mireasă să pui sare sub piciorul drept şi să spui de 3 ori "aşa să fiu iubită cum e sarea în bucate".
- Patul soţilor trebuie pregătit în seara dinaintea nunţii de doua fete "mari", în semn de puritate.
- Să iei verigheta ta de căsnicie şi să te uiţi prin ea la mire şi să zici: "cum nu-mi iese din ochi aşa să nu-mi iasă vreodată din cuvânt".
- Trebuie să te uiţi spre răsărit când rupi colacul deasupra capului.



         Trebuie să ştiţi că de fapt ceea ce contează pentru voi este iubirea şi întelegerea aşa că părerea mea este că ar trebui să treceţi peste orice superstiţie şi să vă iubiţi mult. 



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu